Ikar- taką nazwę noszą trzy, piękne obiekty hotelarskie.
Ikar Plaza i Ikar Centrum
są zlokalizowane w Kołobrzegu, natomiast Villa Ikar w Chorwacji. 

Goście często pytają, kim był? Z jakiej mitologii pochodzi? 

Ikar jest postacią mitologii greckiej, która symbolizuje młodzieńczą odwagę i entuzjazm, a także wizjonerstwo.
To również uosobienie wielkich marzeń i ambicji, nawet tych trudno osiągalnych. Dążenie do nich jest niemal niemożliwe, ale chęć osiągnięcia celu jest ogromną pokusą. 

Ikar przez stulecia był również motywem dla wielu artystów.


Najsłynniejszy jest obraz Pietera Bruegla „ Pejzaż z upadkiem Ikara” z ok. 1557 r.
Dzieło, które jest znane na całym świecie i można je oglądać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli. Interesujące jest przestawienie samego dramatu mitycznego Ikara. Na pierwszym planie pejzażu malarz namalował rolnika orzącego pole. Dużą część zajmuje morze i płynące statki. Zobaczyć też można pasterza i rybaka. Dopiero uważnie wpatrując się, na odległym planie widzimy topiącego się człowieka, a właściwie już tylko wystające z wody nogi. Malarz specjalnie tak umieścił postacie, aby zwrócić uwagę na to, że nikt nie widzi tragedii, rozgrywającej się na morzu.
Każda z nich wykonuje swoją pracę, statki płyną po spokojnym morzu i jest piękny zachód słońca, ale nikt mu nie pomógł. Ludzie zajęci są swoją pracą i nawet nie zauważają śmierci Ikara.

Obraz powoduje refleksję nad sobą, a także zachowaniem wobec innych. Zapracowani i zajęci sobą, tak samo jak ludzie z pejzażu nie widzimy i nie słyszymy wołania innych. Często jesteśmy bierni i ślepi na krzywdę drugiego człowieka. 

Rzeźba Ikara w Atenach

Bohater mitologii greckiej doczekał się wielu pomników. Jednym z bardzo znanych jest metalowa postać Ikara, który spadł. Znajduje się centum strolicy Grecji. Jej nowoczena bryła jest żywo komentowana przez światowych artystów. Ma wielu zwolenników, ale także krytyków. 


Ikar w przyrodzie

Niewiele osób wie, że w naturze występuje modraszek ikar. To piękny motyl, który charakteryzuje się wyjątkowym, błekitnym kolorem. 

 

POZNAJ IKARA OSOBIŚCIE